Motocikli klase 300cc

Novosti, komentari novih i starih motora...
Orion
Grijač guma
Grijač guma
Vozim: Yamaha YBR250, Alfa Romeo 156

Re: Motocikli klase 300cc

Post by Orion » 19 Jan 2018 14:19

Kobra-senior wrote:Korisna iskustvena poređenja motora od 250 i 300 cc, uz malu napomenu da mislim da opisana razlika u performansama nije samo posljedica razlike u kubikaži, već uticaja ima i što je 302 dvocilindrični, sa vodenim hlađenjem, za razliku od jednocilindrične vazdušare YBR 250, dakle motor novije tehnologije sa većim stepenom iskorišćenja mogućnosti agregata, tj ima oko 50 % više snage.
Moram reći i da sam u postojećim okolnostima i ja ljubitelj motora manje zapremine, a prednosti je Orion detaljno opisao. :D
Djelom si u pravu a dijelom nisi.... nije da nema logike ali... Imas Suzuki inazumu 250 dva cilindra vodeno hladjenje i nije ni malo brzi od YBR250.
ali opet... imas Hondu CB300 ili ovog novog BMW-a 310 sa jednim cilindrom koji su po performansama bliže klasi 250 nego 300cc, Honda posebno.
Ali i imas KTM 390 Duke, sa 48ks iz 375cc... jedan cilindar... što je ludilo.
Svakako ima varijacija... različiti proizvođači na različit način prilaze problemu.. Definitivno su uporedivi po konstukciji rješenjima i performansama BN302, MT03 i Z300.... samo sto je Benelli 1000 jeftiniji :)

Kobra-senior
Biker wannabe
Biker wannabe
Vozim: Honda CB 500 XA

Post by Kobra-senior » 21 Jan 2018 15:36

Napomena se odnosi na konkretno poređenje dva motora koje si iznio, a u pravu si da u okviru klase ima razlika kod raznih proizvođača i različitih koncepcija. U svakom slučaju ova klasa predstavlja donju prihvatljivu granicu za motore sa kojima bi se moglo otisnuti na put, a pri tom su carevi za grad.
Ipak mislim da je perspektiva ove klase dalji rast ka 400-500 cc, pri čemu ostaju sve navedene prednosti u pogledu troškova registracije i održavanja, kao što je uradio Kawasaki i Nindžu 300 zamijenio sa 400.

Staman
Stoper
Stoper
Vozim: CFMOTO 150NK

Post by Staman » 09 Jan 2019 15:38

Orion wrote:Pozdrav poslije 100 godina....
Htio sam da otvorim ovu temu zato što mislim da bi mogla biti zanimljiva mnogima. Elem, svjedoci smo da se u poslednjih nekoliko godina na tržište sve više probija nova klasa motocikala od oko 300cc. To je odgovor proizvođača na apsurdnu situaciju koja je vladala 20 godina, a koja se ogleda u tome da je između klase od 250cc i 600-650cc izbor bio gotovo nikakav. U međuvremenu je klasa od 650cc polako narastala i narasta na 750-800cc čime se dodatno otvara prostor za "nešto između". Proizvođači su na razlicite načine pristupili tome, pa je i ova klasa dosta raznorodna, i ponekad nije jasno da li neke motocikle uključiti u nju ili ne... a tu najprije mislim na KTM Duke 390 i RC390. Svakako, nove mašinice na svjeckim putevima a polako i kod nas su: Honda cb300/Cb300r, BMW G310R, Yamaha MT03/R3, Benelli BN302/BN300R. Kawasaki Ninja300/Z300/Versyis300X i već pomenuti dvojac KTM-a. Ovi motori pružaju daleko više od tradicionalne klase 250cc... a pri tom zadžavaju niske troškove registracije, održavanja, malu potrošnju, pa mislim da ćemo ih na našim putevima gledati sve više i više.
jeste, ziva istina, ali bas bas. cinjenica da su plate sve manje i manje i jeste da svi zelimo motore vece zapremine ali ako isti taj motor predstavlja preveliko opterecenje na budzet od 300 do 400 eura onda ne vidim preveliko uzivanje u tome. ja sam pravi primjer tome, evo sa 150 cc sam obisao vec i previse za tu malu kubikazu. zelja mi je tako jedna srednja varijanta...

NaMi
Stoper
Stoper
Vozim: F650GS

Post by NaMi » 02 Nov 2019 14:36

Ove godine krajem maja ovo su nam bile igračke na Kreti.

Image
Stigli do našeg smeštaja, stvarno su nas Grci iznenadili. Sve je bilo kako smo dogovorili preko "neta"...

Image
palac gore za malog japanca...

Image
da se ne izgubimo stavio sam i svoju navigaciju. Vidi ovo ispred nas krivina na krivinu, može li još bolje?

Image
Može... Jedino što možeš sresti su ovce prometa skoro da nema.

Image
prema vrhu...

Image
a na drugo strani moreeeee...

Image
ko Alpi...

Image
ukupno smo prešli oko 1500km

Image
I na kraju naše igračke istim putem u garažu...

Sasvim dostojni motori u usporedbi sa F700GS koje inče vozimo.
*** PRAVA AVANTURA POČINJE KAD PROPADU SVI PLANOVI ! ***
http://namotorju.blog.siol.net/

Post Reply