Moto priručnik

Uslovi na putu, Vasa iskustva i savjeti za lakse prezivljavanje na 2 tocka...
wulfy
NLB Moderator
Vozim: Aprilia Pegaso 650 Strada

Re: Moto priručnik

Post by wulfy » 26 Feb 2009 11:44

Da se nadovežem: ovo što je Space Director iznio sve je tačno, no, ima još jedna stavka, a to je rok trajanja. Naime, poslije 5 godina kaciga gubi svoja svojstva (doduše mnogo manje nego pri udaru), pa stoji preporuka da najkasnije svake pete godine treba mjenjati kacigu. Uz taj ,,faktor'' + da svaka kaciga postaje unikatna nije isključeno da će nova od 200 eura bolje odraditi ,,posao'' nego polovna od 200 eura (a nova je koštala 500 eura). Pod ovim ,,posao'' mislim na mogućnost apsorbovanja udarca.
brum brum brm brm brrrrrrrrrrrrrm.... i kez od uva do uva

sasa086
Biker wannabe
Biker wannabe
Vozim: Yamaha TDM 900

Post by sasa086 » 28 Mar 2009 13:19

Wulfy odlican prevod i odlicna tema. Strasno bih volio da ovo procita svako ko vozi ili se vozi motorom.
A sto se kacige tice, ja radje tri polovne kuci a jednu novu na glavu :oops:

ice
NLB Moderator
Vozim: BMW S1000XR

Post by ice » 31 Mar 2009 08:39

i izdvojio bih još radi bezbjednosti "vožnju u grupi" jer kako dolaze topliji dani sve će više biti exkurzija pa se moramo znat ponašat.
3 sekunde razmaka ilitiga onoliko koliko misliš da se možeš bezbjedno zaustavit ako ovaj ispred tebe naglo zakoči. Vjerujte mi, nikad ne znate ko može da izleti iza krivine a onda dolazi do lančanog ako nemate razmaka. Druga stvar, u velikoj grupi valja se napraviti brža i sporija grupa... ne odgovara svakome da vozi 50 ili 100kmh. Kad se grupe naprave pada dogovor đe je čekanje i onda svako poslom svojim. U toj vožnji nema preticanja osim ako vođa grupe ne da` takav znak. Ovo je bitno jer se izbjegava bespotrebno divljanje i dokazivanje među bajkerima do kog dosta često zna da dođe...

DrMracni
NLB Moderator
Vozim: KTM 990 Adventure
KTM 350 Freeride

Post by DrMracni » 31 Mar 2009 17:45

i voznja u cik-cak formaciji
Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!
http://www.monteguide.me" onclick="window.open(this.href);return false; - Motorbike Tours Montenegro https://www.facebook.com/monteguide/" onclick="window.open(this.href);return false;

Roki
NLB Moderator
Vozim: BMW R 80 GS sa prikolicom

Post by Roki » 31 Mar 2009 18:13

DrMracni wrote:i voznja u cik-cak formaciji
je OBAVEZNA
Fahre nie schneller als dein Schutzengel fliegen kann

Ali neki od nas nisu travu pasli,
Pa su nogom u grob a nisu odrasli,
Miliji im pomet i motora jeka,
Mi slobodni nekad, oni dovijeka.
N.Milakovic bajkerima

wulfy
NLB Moderator
Vozim: Aprilia Pegaso 650 Strada

Post by wulfy » 08 Apr 2009 15:30

Ova verzija koju sam preveo je iz 2004-te godine.

Izašao je novi priručnik, evo ga ovdje u cjelosti.

http://www.rta.nsw.gov.au/licensing/dow ... ndbook.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Otprilike je sličan ovome što sam preveo, ali je u nekim stvarima opširniji.
Ako uhvatim vremena možda i prevedem najvažnije stavke i iz ovog priručnika.

Da napomenem da sam priručnike skinuo sa sajta http://www.rta.nsw.gov.au/" onclick="window.open(this.href);return false; , inače korisan sajt za sve koje interesuje problematika zvana saobraćaj ;)
brum brum brm brm brrrrrrrrrrrrrm.... i kez od uva do uva

ofsajd
Stoper
Stoper
Vozim: Vstrom 650 K7

Post by ofsajd » 06 May 2009 18:21

Ne znam koliko razumete slovenski. Imamo u slovenskom jeziku jedan odličan učbenik

MITJA GUSTINČIČ
naslovka_magisterij_Voznje.jpg
I dont suffer from insanity I enjoy every minute of it

Bandit
NLB Moderator
Vozim: Po malo

Post by Bandit » 26 May 2009 15:38

Svaka cast za prevod!!! Sjajno odradjeno! ICE,mozda bi mogao bacit dva slova o signalima u grupnoj voznji...
14:23

MontWheeler
Biker wannabe
Biker wannabe
Vozim: Yamaha DT125

Post by MontWheeler » 27 May 2009 10:40

Svaka cast, vrlo korisno, pogotovo za one koji nemaju iskustva sa voznjom na dva točka.

Što se polovne kacige tice i higijene, evo podijeliću moje iskustvo. Ja sam djelove koji se skidaju prvo oprao neutralnim (nisam uspio naći antialergiski) sapunom, pa nakon toga umočio u neko sredstvo za dezinfekciju koje sam kupio u apoteci (nije baš jeftino). Sada kaciga ima blagi miris sapuna, i uopste ne smeta, mogu reći i da godi, jer koliko se god oznojim, uvijek se osjeća miris.

Što se tiče savjeta, nažalost, imao sam priliku da mi blokira prednji disk tj. prednji točak, zbog nedovoljnog odvajanja pakni. Disk se vremenom grijao, i u krivini sam proklizao i ostrugao malo nogu. Srećom nisam išao brzo. Naravoučenije: kad se desi, desi se, nema tu mnogo filozofije. Ja sam pristalica prevencije.

I ovo za vožnju u grupi. Mislim da je vrlo pametno držati veće rastojanje u koloni, i obavezno svirati pri preticanju, dok ne vidiš da te ovaj drugi spazio.

Falco
Grijač guma
Grijač guma
Vozim: V-Strom DL 650 K9

Post by Falco » 16 Dec 2011 13:58

Mozda bi jos trebalo dodati da je maksimalan broj kod grupne voznje 8 vozaca u grupi. Sve preko toga se razbija u dvije, tri, ... grupe. Uz to oni sa jacim masinama voze zadnji u grupi. Podatak sa http://www.ifz.de" onclick="window.open(this.href);return false; (Institut für Zweiradsicherheit - Institut za sigurnost motora)
Pozdrav lijevom!

Post Reply