I ja padoh...

Uslovi na putu, Vasa iskustva i savjeti za lakse prezivljavanje na 2 tocka...
ramaro
Grijač guma
Grijač guma
Vozim: Honda CB500XA

I ja padoh...

Post by ramaro » 25 Oct 2015 22:29

Evo, da se "pohvalim" da sam i ja zvanično prešao iz kategorije onih koji će tek pasti u one koji su već pali. Desilo se to juče tokom jedne, do tog trenutka, lijepe i lagane vožnjice četvorice kolega po CG primorju. U povratku iz Ulcinja, na ulazu u Bar, na bulevaru poslije nadvožnjaka, na jednom, kako smo kasnije saznali kritičnom pješačkom prelazu na kome se skoro svakodnevno dešavaju slične stvari, vozilo ispred mene, uz škripu kočnica, naglo koči na polovini zebre. Ja se u tom trenutku krećem iza njega sasvim umjerenom brzinom kojom se kretao kompletan saobraćaj. Međutim, sudbina je htjela da u trenutku njegovog kočenja pogledam u retrovizor da provjerim đe su ostale kolege i tako izgubim tu dragocjenu sekundu potrebnu za pravovremenu i efikasnu reakciju. Drugi moj propust je taj što sam, suprotno mom običaju i nepisanom pravilu, vozio uz desnu ivicu kolovoza, a ne bliže bijeloj liniji. U momentu kada sam vidio da se auto zaustavilo bilo je kasno za efikasno kočenje pa sam uz vrlo malo kočenja cimnuo lijevo u pokušaju da ga izbjegnem. Međutim, pošto sam bio skroz desno uspio sam samo da se pomjerim toliko da ga udarim otpozadi po lijevoj strani. Pritom sam preletio motor i auto i našao se na zebri lijevo od auta. U trenutku poslije pada kapiram da mi nije ništa i odmah ustajem. Zadobio sam samo jedan udarac u lijevu butinu, pretpostavljam od upravljača prilikom prelijetanja i apsolutno ništa više. Osim par manjih ogrebotina na kacigi, na mojoj opremi ne postoji nikakav trag da sam pao. Jakna i pantalone nijesu čak ni oprljane, a kamoli iskrzane ili oštećene na koljenima, laktovima, ramenima,... bilo đe. Kako? Pojma nemam! Znači, srećom i Bogu hvala, osim bezazlene modrice na butini, povrijeđen mi je samo ponos. Čovjeku u autu takođe nije bilo ništa. Na autu je oštećena zadnja strana, a na motoru se na prvi pogled vidi da je iskrivljena viljuška i polomljen far i prednje plastike. Nadam se da će tako i ostati i da dalja defektaža neće pokazati da je pokrivljen ram ili nešto slično. Eto, toliko od mene za sad. Ako se već moralo desiti, potpisao bih da se ovako završi. I ovim putem se zahvaljujem kolegama na pomoći i podršci, kao i kolegi @MarkoBR koji se zadesio na licu mjesta i odmah ponudio svoju pomoć u transportu i čuvanju motora. A sad ću biti dosadan i ponoviti ono što svi znamo: nosite opremu, ne vozite brzo, držite odstojanje i vozite lijevom polovinom trake jer vam to daje više manevarskog prostora. Živjeli i u zdravlju se gledali. Na kraju, evo i jedne slike koja ilustruje kompletnu situaciju:

Image

filip xt350
Grijač guma
Grijač guma
Vozim: Yamaha xt 350

Re: I ja padoh...

Post by filip xt350 » 25 Oct 2015 23:02

Samo kad si ti ziv i zdrav! Motor bio kao boca ali sve sto se parama moze platit dobro je... Pamet u glavu sad

Kesha
Test vozač kaskader
Test vozač kaskader
Vozim: Hondu

Post by Kesha » 25 Oct 2015 23:46

...Mrki Rajko podigni brkove
da ti viđu toke na prsima
da prebrojim zrna od pušakah
kojeno ti toke polomiše!...

Da si ti živ i zdrav, a u ruke Ramara strašnoga biće brzo opet honda silovita!

Kola su mnogo čudno zakočila.
Kao da se namjestio da pokupi osiguranje. :think:
Bezveze.

Eto šta se dešava kad ti je lijepo i kad se opustiš!

Zabilježite kritičnu tačku, kolege.
Pozdrav za MarkaBR!
Polako žuri - Festina lente

jovan
Test vozač kaskader
Test vozač kaskader
Vozim: Honda XR 600 R
Yamaha XTZ 750 ST
Buell XB12X

Post by jovan » 26 Oct 2015 00:12

Dobro si prosao, nijesu ovo bezazlene situacije. Steta za motor, bio je nov, ali sta da se radi, vazno je da si bez povreda.
Obavezno drzite rastojanje, minimum za polovinu brzine kojom se krecete izrazenu u metrima, npr za brzinu od 60 km na sat minimalno rastojanje je 30 metara, to daje dovoljno prostora za sigurno zaustavljanje ili obilazenje. To sam nedje davno procitao i djelovalo mi je kao da je mozda i previse, ali kad vam se dese neke situacije u kojima jedva uspijete ili ne uspijete da reagujete, onda vidite da je u stvari ovo minimum bezbjednog rastojanja.

sLowRider
Test vozač kaskader
Test vozač kaskader
Vozim: GO!!!!!!!

Post by sLowRider » 26 Oct 2015 07:42

Auh!
:o
Hold your horses, man
Freeride

poka
Ready for DAKAR
Ready for DAKAR
Vozim: Kratkotrajni Turistički Motor

Post by poka » 26 Oct 2015 08:47

dobro je kad je sve ovako prošlo kako si naveo. da se brzo motor sredi! živio

markobr
Grijač guma
Grijač guma
Vozim: Suzuki V-Strom DL 650
Suzuki DR 350

Post by markobr » 26 Oct 2015 08:59

@ramaro
Nema na čemu kolega, najbitnije je da si ti živ i zdrav, ovo ostalo će se riješiti.

Tu smo da pomažemo jedni drugima i da u svakoj situaciji budemo spremni da za kolegu bajkera uradimo ono što je u našoj moći. ;)

@Kesha
Pozdrav tebi a i ostaloj ekipi! :D

Bilo je polemike oko tog piješačkog prelaza, jer je već dvoje starijih tu izgubilo život, jedan od njih je bio moj komšija. Prije par mjeseci je na tom mjestu udarena jedna starija gospođa ali na svu sreću nije ništa bilo.
Asfalt je na toj dionici od prvog kružnog (UL-BR) pa do onog zadnjeg u Šušanju katastrofalan, izlizan i veoma klizav.

CAMARO SS
Grijač guma
Grijač guma
Vozim: Honda NX500 Sold
Yamaha XTZ750
Honda XR400R

Post by CAMARO SS » 26 Oct 2015 11:10

Dobro je da nema ozlijeda,motor ce se srediti ;)
Hobi je nesto besplatno a veoma skupo.

DrMracni
NLB Moderator
Vozim: KTM 990 Adventure
KTM 350 Freeride

Post by DrMracni » 26 Oct 2015 11:53

sta znaci svega jedna sekunda... dobro si prosao, imao si dosta srece i ako je trebalo da se desi bolje ovako :) motor se da srediti mozda cak steta i nije velika sto se stapova tice. sve je dobro sto se parama moze platiti...
Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!
http://www.monteguide.me" onclick="window.open(this.href);return false; - Motorbike Tours Montenegro https://www.facebook.com/monteguide/" onclick="window.open(this.href);return false;

Pejamachine
Grijač guma
Grijač guma

Post by Pejamachine » 26 Oct 2015 12:16

Motor se da popravit/promijeniti a glava i ne bas tako da si ovu skolu/iskustvo poprilicno jeftino platio..
Polako vozio a autu gepek na zadnje sjediste zavrsio!

Post Reply