Prva pomoć - obnoviti

Uslovi na putu, Vasa iskustva i savjeti za lakse prezivljavanje na 2 tocka...
Kesha
Test vozač kaskader
Test vozač kaskader
Vozim: Hondu

Prva pomoć - obnoviti

Post by Kesha » 09 Jul 2016 10:02

Evo opet nezgoda i neadekvatna reakcija dobronamjernih - momak u Maslinama uletio skuterom u auto i krvavome mu skidali kacigu...
Meni je potrebno da ponovim gradivo - evo jedan sajt đe sam našao neka uputstva.

http://www.moto-berza.com/moto-vesti/sa ... ociklisti/" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživate u vožnji sa svojim drugarom. Dolazi do nesreće, on je povređen ili je u nesvesti, a hitna pomoć neće stići još najmanje pola sata. Potrebno je da reagujete brzo, ali šta raditi?

Pre nego što pokrijemo ovu temu, naglasićemo da ma koliko korisne ove informacije ne mogu zameniti pravu medicinsku obuku. Ipak, u situaciji poput ove, mogu spasiti ljudski život.

Budite spremni

Prava zaštita je od ključne važnosti (zapamtite, prevencija može da bude najbolji lek). Ne štedite kada je kupovina kacige, rukavica, čizama, jakne/odela u pitanju. Sa sobom nosite mobilni telefon, a obavezno je imati i pribor za prvu pomoć, koja ma koliko deluje bazično, i te kako može koristiti u teškim situacijama.

Jednominutna provera stanja

U situacijama saobraćajnih nesreća, ljudi imaju tendenciju da ishitrenim regovanjem učine stvari mnogo gorim. Prvo - pozovite hitnu pomoć! Zatim duboko udahnite i uradite proveru stanja povređene osobe, za šta će vam biti potrebno svega jedan minut:

1. Dok potpuno ne procenite stanje povređene osobe ili ako povređena osoba nije u neposrednoj opasnosti - NE POMERAJTE JE!

2. Pitajte šta se dogodilo - osim što ćete dobiti važne informacije, stećićete uvid u svesnost povređene osobe.

3. Pitajte/proverite eventuelne povrede vrata (naznake toga su bol ili utrnulost u tom predelu).

4. Proverite da li postoje povrede glave ili grudi.

5. Proverite abdomen, odnosno proverite da li u tom predelu ima nekih unutrašnjih povreda.

6. Nežno pritisnite svaki od udova, čime ćete proveriti da li ima uganuća ili preloma.

Još jednom napominjemo da NE POMERATE osobu sa potencijalnom povredom vrata, dok pomeranje osove za polomljenom rukom ili nogom takođe može biti opasno.

Vrat

Imajte jednu stvar na umu, nervna tkiva su mekana, a koske su čvrste, tako da u slučaju povrede vrata i najmanji pogrešan potez može dovesti do oštećenja kičmene moždine i katastrofalnih posledica. U ovakvim situacijama treba biti izuzetno pažljiv, jer i ne tako strašna povreda uz pogrešno delovanje može imati daleko ozbiljnije posledice, uključujući trajno paralisanje, pa čak i smrt. Ključ je oprez: ako je povređena osoba bez svesti ili se žali na bol i utrnulost u predelu vrata, ramena, ruku ili nogu - vrlo verovatno je po sredi nestabilna povreda vrata. Osim ako povređena osoba nije u neposrednoj opasnosti (npr. zapaljen motocikl i sl.) NE POMERAJTE JE, a ukoliko nema poteškoća pri disanju NIKAKO ne treba pokušavati skidanje kacige.
.......
..
Polako žuri - Festina lente

Kesha
Test vozač kaskader
Test vozač kaskader

Re: Prva pomoć - obnoviti

Post by Kesha » 16 Sep 2016 09:15

Radi li neko od moto klubova kakve edukacije tipa: prva pomoć, bezbijedna vožnja, propisi, istorijat moto kulture, iskustva drugih...?
Besplatno ili uz neku kotizaciju?

Ovaj post samo 77 pregleda, nije zanimljiv?
Ili se svi jeeže?

poka
Ready for DAKAR
Ready for DAKAR
Vozim: Kratkotrajni Turistički Motor

Post by poka » 16 Sep 2016 11:47

jednom je to uradio Moto klub Podgorica (više ne postoji), i još znam da se radilo na HU-Vranjak. to je jedino da znam.

NikGold
NLB Moderator
Vozim: Uvijek prljavu Hondu xr650r

Post by NikGold » 16 Sep 2016 12:36

budi pametan

par puta sam naisao na saobracajne nezgode sa tesko povrijedjenima i uvijek je bila prica ne pomijerati ne pomijerati, A onda se hitna ceka vise od pola - sata ili sat i kad dodju ubace povrijedjene u auto kao da su dzak krompira. Uvijek se pitam da smo ih hitno mi transportovali sa puno vise paznje da li bi bio bolji ishod.
+1389+

sLowRider
Test vozač kaskader
Test vozač kaskader
Vozim: GO!!!!!!!

Post by sLowRider » 16 Sep 2016 21:42

Eto vidis ja nosim sa sobom paketic prve pomoci i nadam se da ce mi neko pomoc ako se sprcam ili da cu moc nekome ko zna dodat da se posluzi i pomogne sprcanome. A sve mi se cini da sam preskocio nesto.
Hold your horses, man
Freeride

Pejamachine
Grijač guma
Grijač guma

Post by Pejamachine » 17 Sep 2016 19:44

Ima obuka davanja prve pomoci u crvenom krstu..svako malo se organizuje tako da koga zanima moze se vise raspitati...

Kesha
Test vozač kaskader
Test vozač kaskader

Post by Kesha » 17 Sep 2016 20:43

Pejamachine wrote:Ima obuka davanja prve pomoci u crvenom krstu..svako malo se organizuje tako da koga zanima moze se vise raspitati...
Dobra stvar. Će se raspitam pa okačim ovđe.

Kesha
Test vozač kaskader
Test vozač kaskader

Post by Kesha » 26 Sep 2016 12:22

Osnovna obuka iz Prve pomoći se organizuje u Crvenom krstu CG svaki utorak i srijedu - dvodnevni program u trajanju od 4 sata dnevno (9:00-13:00h obično - može se dogovarati termin) za grupe od oko 10 ljudi po cijeni od 35€ po osobi.
Dobija se certifikat koji važi dvije godine.
Obuku drži nacionalni koordinator za prvu pomoć IgorJokanović sa obučenim volonterima.

Ovih dana se čujem sa njim da razgovaramo o nekom specijalizovanom programu za motocikliste eventualno, pa ako bude zainteresovanih da poslušamo to. Sugestije i interesovanje se mogu ovđe iskazat...

Motivisala me DDK od juče da ovo upitam i oni ljudi...

Kesha
Test vozač kaskader
Test vozač kaskader

Post by Kesha » 02 Oct 2016 08:43

Image

Kesha
Test vozač kaskader
Test vozač kaskader

Post by Kesha » 02 Oct 2016 17:13

Ne znam kakvo će ovo biti, ali jedino je u CG pa - podržimo!
http://uspori.me/sta-uraditi-u-slucaju- ... e-nezgode/" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply